wiedza

szkolimy się (profilaktyka raka piersi)!

Jakiś czas temu pisałam na blogu, że w październiku rusza ogólnopolska kampania Dotykam=Wygrywam.

Październik zbliża się wielkimi krokami, już 1-go różowe “sportusy” marki Panache pojawią się w polskich sklepach.

Zanim jednak te biustonosze zawisną na wieszaczkach, zanim ja oraz tłum innych bra-fitterek zaczniemy zgodnym chórem zachęcać nasze klientki do tego, że naprawdę trzeba i warto co jakiś czas zbadać swój biust – musiałyśmy zostać przeszkolone ( w zasadzie powinnam napisać  “musieliśmy zostać przeszkoleni”, ponieważ pośród nas był jeden pan 🙂 z zakresu profilaktyki raka piersi.

Szkolenie odbyło się wczoraj. Aby nie spóźnić się na nie – musiałam przyjechać do Warszawy poprzedniego dnia.

Z dotarciem na miejsce docelowe nie miałam kłopotu, ponieważ organizator szkolenia (czyli firma So Chic!)  pomyślał zapobiegliwie nawet o mapkach dojazdu (w tym komunikacją miejską), za co jestem mu dozgonnie wdzięczna, ponieważ zadanie dotarcia gdziekolwiek w Warszawie poza ulicą Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi  wprawia mnie w zakłopotanie graniczące z popłochem 😉 Tak więc, otrzymawszy uprzednio konkretne wskazówki – tuż przed godziną 10.00 pojawiłam się w warszawskim Centrum Onkologii.

Spotkanie prowadziła z ramienia organizatora dyrektor ds. marketingu, pani Izabela Sakutova (jak zwykle, co stwierdziłam, z zawiścią spoglądając na jej filigranową figurę, szykowna i dyskretnie elegancka).

Wykład na temat szeroko pojętej profilaktyki raka piersi ze szczególnym uwzględnieniem metody palpacyjnej jako jednego ze sposobów badania piersi wygłosiła pani Małgorzata Rejent z Centrum Onkologii.

Ona też moderowała krótką część dyskusyjną oraz przeprowadziła najbardziej chyba oczekiwaną część szkolenia – ćwiczenia praktyczne.

Po odbytym szkoleniu każdy sklep otrzymał stosowne zaświadczenie. Moje wisi już na ścianie w salonie, niedługo “wrzucę” je na stronę internetową. Jednak wiem, że wszystkie zaświadczenia świata razem wzięte nie spowodują tego, że Biłgorajanki zaczną nagle same badać swoje piersi.

Będę je więc gorąco namawiać do tego przy każdej nadarzającej się okazji, będę tłumaczyć, demonstrować, na czym takie badanie polega, że nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane, ani bolesne. Najprawdopodobniej w połowie października (który, przypominam, jest miesiącem walki z rakiem piersi) zorganizuję u siebie jakieś spotkanie na ten temat.

Wracając do wczorajszego szkolenia – padło na nim kilka trafnych spostrzeżeń. Między innymi i takie, że kobiety się nie badają, ponieważ po pierwsze – nie potrafią, a po drugie – po prostu boją się, że coś jednak w badanej piersi (jednej czy drugiej) znajdą.

Uważam, że takie samobadanie jest oprócz wyrazu troski o swoje zdrowie wyrazem odpowiedzialności. Nikt nie jest bowiem samotną wyspą, najczęściej żyjemy z kimś lub dla kogoś. Dzięki prostemu badaniu możemy potwierdzić dobry stan swojego zdrowia, ale możemy też wygrać życie, które jest ważne nie tylko dla nas.

Tak więc logo akcji niedługo pojawi się w Noszę Biustonosze, zarówno sklepie netowym jak i stacjonarnym. I powiedziałam sobie, że pozostanie w nim nie tylko w październiku.


Na skutek niefortunnych zdarzeń (których początkiem było zatrzaśnięcie przed moim nosem drzwi metra uwożącego w siną dal Kasię z lubelskiego Body, następnie zagadanie się z córką tak, że na moich oczach i niemal za moją aprobatą, odjechał sobie bezpośredni bus do Biłgoraja, potem godzinne oczekiwanie na pociąg do Lublina i na sam koniec 1,5-godzinne oczekiwanie w Lublinie na kolejnego busa) do domu dotarłam o godzinie 23.00, zmęczona, z wymiętym plakatem (mam powiesić go w witrynie, by promował akcję, ale chyba najpierw potraktuję go żelazkiem 😉 i z bolącymi nogami (ech, kto rozsądny zakłada na taki “wypad” buty na obcasie, nawet niewysokim?).

Ale czego nie jest w stanie znieść kobieta, która lubi swoją pracę i ma przed sobą jasno wytyczony cel… 🙂

Pozdrawiam serdecznie wszystkich “współkursantów” !

 

5 komentarzy

 • surfinka

  Świetna inicjatywa, którą w pełni popieram. Im więcej będzie osób, które uświadamiają kobietom jak ważne jest samobadanie piersi tym lepiej. Cieszę się, że są osoby, którym zależy na tym, aby klientki miały zdrowe piersi.

 • renulec

  @Surfinka, @Urkye cieszy mnie, że podzielacie moje zdanie 🙂

  @Beniutka_bo, dziękuję Ci serdecznie za “cynk”. Główna strona na gazeta.pl, rewelacja! Dzięki temu więcej kobiet dowie się o kampanii 😀 😀 😀

 • bozena

  wszystko fajnie tylko jak to sie ma do rzeczywistości. W dniu wczorajszym dostałam skierowanie na usg piersi i co z tego jeśli już w tym roku nie mogę zrobić badań w Szpitalu na Madalińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *